Bakan Mehmet Şimşek duyurdu! Deprem bölgesi için Türkiye’ye yeni finansman sağlanacak

Bakan Şimşek, AA muhabirine Türkiye’ye dış kaynak akışı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Şimşek, 6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında bölgenin yeniden imarı için uluslararası kuruluşlardan uygun koşullu dış finansman sağlanmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini belirtti. Şimşek, “Bu kapsamda Türkiye, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası’ndan deprem bölgesindeki sağlık altyapısı harcamaları için ek 250 milyon avro finansman sağladı,” dedi.

Şimşek, bu krediye ilişkin anlaşmanın dün Bakanlık tarafından imzalandığını belirterek, geçen yıl aynı amaçla Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası’ndan 250 milyon avroluk bütçe finansmanı sağlandığını hatırlattı.

Şimşek, bu kaynağın deprem bölgesi için önemine vurgu yaparak, “Finansman, depremden etkilenen yerleşim yerlerindeki iyileştirme ve yeniden imar ihtiyaçlarının yanı sıra sağlık sisteminin güçlendirilmesine katkı sağlamayı amaçlıyor,” dedi.

Mehmet Şimşek, Türkiye’nin deprem yaralarının sarılması için uluslararası kuruluşlardan önemli miktarda kaynak temin ettiğini belirterek şu değerlendirmede bulundu:

“Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansından da kısa süre önce ‘Türkiye Deprem Sonrası Yeniden İmar Çerçeve Projesi’ kapsamında kullanılmak üzere 60 milyar yen finansman sağlanmasına ilişkin kredi anlaşması imzalamıştık. Bu finansman İller Bankasının deprem bölgesi altyapı çalışmalarının desteklenmesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının deprem bölgesinde yer alan kırsal konutların inşası ve Sağlık Bakanlığının sağlık altyapı çalışmaları için kullanılacak.”

Şimşek, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın deprem bölgesi için 1,5 milyar avroluk finansman paketi açıkladığını hatırlatarak, Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, İslam Kalkınma Bankası ve Asya Altyapı Yatırım Bankası’ndan da bu amaçla dış finansman sağladıklarını belirtti.

Şimşek, bugüne kadar deprem bölgesinde yaşanan acıları hafifletmek ve vatandaşların yaşam kalitesini artırmak için toplamda 3,8 milyar dolarlık dış finansman sağlandığını belirterek, “Sağlanan bu kaynaklar hem Türkiye’nin potansiyeline olan güvenin bir yansıması hem de kurala dayalı, uluslararası normlara uygun, rasyonel politikaların bir göstergesidir,” ifadesini kullandı.

Yorum yapın

Dribble docker sketchfab 500px blurb linktr scoop garmin credly heylink hashnode fuzia